Selam Uzaylı! Ben Dünyalı…
0 (0)

 

 

 Yıldız,  yıldız kümeleri, Takımyıldızları, Kuyruklu yıldızlar, Meteorlar, Galaksiler ya da Gök Adalar, hepsi uzayda belli bir nizam ve intizam içerisinde yer alıyorlar. Gezegenler ve daha niceleri kendi yörüngelerinden şaşmadan sanki bir ip yardımıyla tavana asılmış gibi değiller mi? Yoksa sadece ben mi benzetiyorum… Uzay biraz ürkütücü gelmiyor mu sizlere de? Sonsuzluğun diğer bir adı da olabilir. Boş bir alan olmadığı kesin değil mi sizce de. O kadar gezegen ve o kadar yıldız nasıl var olurdu yoksa. Acaba uzay nasıl var oldu? İnsanlar ilk çağlardan bu zaman kadar evrenin nasıl oluştuğu konusunda soru işaretleri ile karşılaşmıştır.

 

 

 

 

 

1600’lü yıllarda Newton hareketsiz ve başlangıcı olmayan evren görünüşünü varsayımında bulunmuştur. Fakat geniş bilgilere sahip değildir. Sonrasında ise Belçikalı bilim insanı Georges Lemaitre 1927 yılında Bing Bang (Büyük Patlama) Teorisi’ni ortaya koymuştur. 1929 yılında da astronom Edwin Hubble yaptığı araştırmalarla evrenin sürekli genişlediği görüşünü desteklemiştir. 15 milyar yıl önce Büyük Patlama Teorisi’ne göre iğne ucundan binlerce kez küçük olan bir baloncuğun içinde olduğu ve tüm nesnelerden sıcak ve yoğun olduğu ileri sürülmüş. Küçük maddenin bir anda patladı ve etrafa yayılması sonucunda evrenimiz oluştur. Bunu takip eden milyonlarca süren bir süreçte evren genişleyerek soğumaya başladı. Yalnız patlamaya neyin sebep olduğu henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir. Evren genişleyip soğudukça enerji maddeye dönüştü, nötron ve protonlar birleşerek helyum ve hidrojen atomlarının çekirdeğini oluşturdu, bu gazlar evreni doldurdu. Gaz ve toz bulutlarının birleşmesi ile de Güneş Sistemi ve evrendeki diğer galaksiler oluşmuş oldu. Yani edinmiş olduğum bilgilere göre baya büyük bir patlama sonucu hayattayız. Çok tuhaf!

 

 

 

En çok merak ettiğim konular arasında ise acaba gerçekten uzaylılar mevcut mu? Dünya dışında yaşamın olup olmadığı ya da uzay boşluğunda yaşayan canlı organizmalar var mı? Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi ile yavaş yavaş yeni görüntü ve bilgiler hayatımızda yer ediniyor.

Ama bir uzaylı ile iletişime geçek ve arkadaş olmayı kim istemez. Bilinmez biraz ürkütüyor olsa da çok fantastik olabilirdi. Bilim kurgu film ve dizilerinde yer alan uzaylalar simülasyon mu yoksa gerçeğin bir çeşit parodisi mi. Sanırım gerçek bir uzaylıyla arkadaş olana dek tüm meramımı bilim kurgu içerikli dizi ve filmler ile karşılayacağım.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]