Sentinel Kabilesi
0 (0)

Dünya’nın en garip toplumlarından biri. Bu toplum dış dünya ile ilişki kurmayı reddediyor. İletişim kurmak isteyenleri de kesinlikle kabul etmiyor.

Burası HİNT OKYANUSUNUN ortasında ki BÜYÜK ADAMAN TAKIMADALARI’nın kıyısında bulunan Kuzey Sentinel Adası. Andaman ve yakınlarında ki Nicobar adaları Hindistan toprağı sayılıyor. Bu yüzden Andamanlı yerliler haricinde birçok Hintli de bu adalarda yaşıyor. Fakat bu adalarda yaşayan insanlardan hiç biri sentinel adasındakiler gibi değil.

Yaklaşık 300 kişilik bir nüfusa sahip olan sentineller 60.000 yıl önce Afrika’ yı terk eden ilk insanlar olarak bilinmektedirler. Sentinelliler yüzyıllardır bilinen bir toplum. Fakat dışarıdan gelen bağlantı kurma çabalarını oklarla saldırarak uzaklaştırıp herhangi bir yabancı toplumla bağlantı kurmak istemediklerini yüzyıllardır açıkça belli ediyorlar. 1880 yılında ingiliz bilim insanı Portman’ın liderliğinde ki bir keşif ekibi sentinel kabilesinden 6 kişiyi zorla kaçırdılar. Bu 6 kişinin bir kaçı hastalıktan öldü, hayatta kalanları ise keşif ekibi yanlarında hediyeler ile adaya geri bıraktılar.

Bu ziyaretten sonra ada halkı 20. yüzyıla kadar bir daha rahatsız edilmedi. 1967 yılında tekrar adaya ziyaretler başladı fakat adaya hediye bırakıp dönmek dışında hiçbir işe yaramadı. Daha sonra ise 1981 yılında PRİMROSE isimli Panamalı yük gemisi ada kıyısında çakılı kaldı. Gemide ki savunmasız insanlar kurtarılmayı beklerken sentinel yerlileri onlara oklar yağdırdı ve bu gemi hala sentinel adasında batık olarak durmakta. Sentinel halkı dış dünyayla hiç bağlantı kurmuyor ve kurulması adına yapılan girişimleri de saldırılarla önlüyorlar. Bu yüzden onlara ait yakından net bir şekilde çekilmiş bir fotoğraf yok maalesef fakat uzaktan veya havadan çekilmiş fotoğrafları bulunmakta.

Tarım yapmıyorlar toplayıcılık ve avcılıkla yaşıyorlar.2004 yılında meydana gelen Hint Okyanusunda ki tsunami sonrasında bölgede inceleme yapan helikoptere oklarla saldırdılar. Bir başka ilginç nokta ise, sentinel halkı bu fırtınayı önceden tahmin etmiş ve adanın yüksek bölgelerine kaçarak hayatta kalmışlardır.

Son olarak ise Sentinel halkı çok fazla ileriye gitmiş ve 2006 yılında iki balıkçı adaya fazla yaklaştığı için öldürmüşlerdir. Aynı zamanda ise 27 yaşında ki bir genç sentinel adası halkına Hristiyanlığı anlatmak için kimsenin korkudan ayak basamadığı adaya gitmiş ve sentinel halkının oklarla saldırmasıyla hayatını kaybetmiştir.

Günümüzde ise bu ada, hem ada sakinleri hemde ziyaretçiler için Hindistanlı yetkililer tarafından girişe kapalı bölge olarak tutuluyor. Herhangi bir gezi çalışması yapılmıyor ve sentinel kabilesi modern toplumdan uzak olarak yaşamına devam ediyor.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]