Sosyal Medya’nın Günlük Konuşma Üzerinde Etkileri
0 (0)

Medya kavramı hızla gelişmesiyle hayatımızın her alanında bizleri etkilemektedir. Sosyal Medya İletişim alanında çok etkili bir mecradır. Böyle olunca yeni bir biçim getirmiş oldu. Böylece günlük hayatımız olumlu ve olumsuz olmak üzere birçok etkisi olmuştur. Yeni Medya özgür bir mecra olunca daha çok ilgi çekici oluyor. İstediğini paylaşma , kendini ifade etmesi, kendi alanları , istediği gibi yönlendirme etkisine sahiptir. Sosyal Medya popülaritesi oldukça yüksek bir platform Sosyal Medya alışkanlıklarımızı, davranışlarımız, fikirlerimizi, tutumlarımız, beklentilerimiz, becerilerimizi, kültürümüzü, yaşantımızı, zevklerimiz, İletişim kurma biçimlerimizi, gelişmememizi ,düşüncelerimizi, hissettiklerimiz, görüşmelerimizi, duygularımız, ilişkilerimiz, etkilemektedir.

Yeni Medya hayatımıza girmesiyle özellikle İletişim şeklini ve  günlük konuşmasını, dilimizi üzerinde etkili olmuştur. İletişim alanında ciddi değişimlere sebep olmuştur. Böylece bu durumun basite alınmamasını ve dilimizi doğru ve kullanılmasını gerekir. Sanal ortamda ne yazık ki bu durum normalleşmesi ve özellikle bu durum Z kuşağını 1997 yıllından itibaren doğanlar yani Dijital Yerliler olarak tanımlanan genç nesillerde daha fazla görülen bir durum özelikle dilimizin dönüşümlere uğramasına neden olmaktadır. Sosyal  Medyada mesajlaşırken , Dijital mecralarda kısaltmalar kullanmaya başladı. Örneğin Canım yerine cnm, Selam yerine Slm, Naber yerine Nbr, Merhaba yerine Mrb, Kendine iyi bak yerine Kib, tamam yerine Tm ya da Okey , Gülegüle yerine Bye kullanılması . En basitinde emojiler duygularımız ifade etmektedir. Yazmak yerine duygularımız , kızgınlıklarımız, fikirlerimiz,   ifade etmek yerine emojileri tercih ediyoruz. Begendiğimiz, Begenmediğimiz, şaşırdığımız, güldüğümüz  bir durumu emojilerle ifade ediyoruz. Sosyal Medya  bilinçsiz bir dil kullanmamızı ve böyle olancada kendi dilimizden uzaklaşıyoruz. Alfabede olmayan herfleri bile kullanmaya başlıyoruz. Örneğin Ewt İ( Evet ) böyle yazıyoruz. Noktalı harfler  yerine noktasızları kullanıyoruz.  Ğ kelimesini kullanmıyoruz Değil yazacağım yerde deyil yazıyoruz.  Ne yapıyorsun ? yerine  Ne yapiyosun  yazıyoruz. Ya da kelimeyi uzatarak yazıyoruz. Hayırrrr , Evettt, Hmmm gibi kelimeler kullanıyoruz. Sosyal Medyada Ünlü Kişilerin Sosyal Medya mecrasında Ünlü olan günümüze yerleşen[ Fenomen )   kavramı genellikle Sokak agzı kullanıyor. İnsanlar o tarz konuşmaları örnek alıp taklit ediyor. İnsanlar doğal istediği gibi konuşuyor. Ya da  Sosyal Medyada Youtuber Kişilerin Şiveli konuşmaları çok popüler olmaya başladı. Böyle olancada İnsanlar takip ederek  o tarz konuşmaya başlıyor. Ama böyle konuşunca bu tarz konuşmaları hemen dillerine yerleştiriyor.

 

Herkes doğal istediği gibi konuşan bir mecra olunca kimse konuşmasına dikkat etmiyor. En önemli noktalarından biri de kendi dillimizden uzaklaşarak hep İngilizce farklı kelimeler kullanılmaya başladı. Follow gibi ya da Unfollıw, Redweet , tren, hastag, Facebook Face yazıldığı gibi okunur. Feys gibi sözcükler kullanılmaya başladı. Çevirimiçi yerine Online , Fake  ( sahte anlamına gelen ) günümüzde gerçek bir kullanıcıya ait olmayan demek, Favlamak fav atmak Twitter’la kullanmaya başladık Begenmek yerine Like atmak tercih ediyoruz. Selfi kavramı hayatımızn bir parçası oldu  ( hayde bir selfi çekineliiiiim diyoruz) , Snap kavramı Snapahat uygulamasıyla hayatımıza girdi. Trollemek kavramı Sosyal Medyada olan bir şeyle fotoğraf vb. dalga geçmek Trollemek anlamına gelir . Genç nesiller özellikle kullandığı bir kavram arkadaşlar arasında şakalar arasında ‘ hehehe nasıl Trolledim ama ‘ gibi cümleler kullanılmaya başladı. Sosyal Medya Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları dikkat edilmemektedir. Bu durum böylece farklı anlamlara gelmektedir. Anlam Kargaşasına neden olmaktadır. Cümle sonuna Noktalama İşareti bırakmamak, noktadan sonra Büyük Harfle başlamamak, İmla Kuralları, Dil Bilgisi  yanlış kullanılması Böylece konuşmamızda etkiler. Vurgulu Cümleleri ifade edememektedir. Kısacası konuşma dili yazı diline dönüştü Türkçe çok ciddi anlamda zarar görmüş ve dil bozulmasına neden olmuştur. Bizlere düşen kendi dilimize sahip çıkmalıyız değerlerimize sahip çıkmalıyız. Dilimizin yozlaşmasına izin vermemeliyiz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]