Sosyal Medyanın Olumsuz Etkisi
0 (0)

     Günlük hayatta hemen hemen hepimiz sosyal medyayı kullanmaktayız. Instagram, Twitter, YouTube gibi birçok sosyal medya hesaplarımız da bulunuyor. Peki bu sosyal mecralar bizi olumulu mu etkiliyor?  olumsuz mu? Elbette olumlu yönleri de var fakat sosyal medyanın günümüzde olumsuz etkiler çok artmıştır. Araştırmalara göre sosyal medyayı çok aşırı derecede kullanma durumunda, endişe, stres psikolojik ve bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Bu mecralarda beğeni alma, takdir edilme kaygısı uyku bozuklukları, özenti ve bağımlılık durumlarına neden oluyor. Peki bu sosyal mecraların bu kadar çok tutulmasının sebebi nedir? Bana göre her platformun kendine özgün bir kitleye sahip olması ve insanlar arasındaki iletişimi en üst düzeyde konforlu ve hızlı olmasıdır. Sosyal medya ile etkileşim çok arttı. Mutlu anlarımızı, gezdiğimiz yerleri, hoşumuza giden her türlü şeyler paylaşmak bir ihtiyaç haline dönüşmeye başladı. Olumlu taraftan ise sosyal medya arkadaş sayılarının az olması sebebiyle psikolojik sorunlar yaşayan insanlara yardımcı olmak için de kullanılıyor. Sosyal medya kişilerarası iletişimdeki birçok engeli ortadan kaldırabiliyor, bu da daha rahat ve güvenli bir iletişime olanak sağlayarak bu kişilerin kendilerini başkalarına daha kolay bir şekilde açmalarını sağlayabiliyor. Yani Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya araçları normalde kurulması imkansız ilişkileri bile mümkün kılabiliyor. Sosyal medya ile çok iç içe olan kişilerin aile hayatı ve çift ilişkilerini bile etkileyebiliyor. Yani aslında bir sosyalleşme amacıyla ortaya çıkmış olan bu platformlar tam tersine insanoğlunun anti sosyal olmasına olmasına neden oldu. Sosyal medyanın neden olduğu olumsuzluklara biraz bakalım.

Giderek Yalnızlaşma: Sosyal medya üzerinde gününün çoğunluğunu geçiren kişilerin giderek asosyal hayata geçtiği ve kendi içlerine döndükleri görülüyor. Sosyal medyada geçirilen zaman arttıkça, sadece iletişim buradan sağlanıp, arkadaşlar sanal alemden seçilmeye başlanıyor.

Uyku Bozukluğu: Sürekli sosyal medya ile zaman geçirmek kişilerin uyku düzenlerini de bozmaya başladı. Geceleri bile telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların ışıklarına maruz kaldığımızdan zamanla göz sağlığımız yanında uyku bozuklukları da oluşmaya başladı.

Bedensel Sağlık Sorunları: Uzun süre sanal ortamda vakit geçiren kişilerde aynı pozisyonda uzun süre kalmaktan dolayı sağlık problemleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Boyun düzleşmesi, omurga bozuklukları, el ağrısı göz bozuklukları gibi.

Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz, depresyona girme, sürekli stres hali, kendini yetersiz hissetme durumu, psikolojik duygu bozuklukları gibi işte gördüğümüz üzere sosyal medya bizi olumsuz yönden ağır bir şekilde etkilemektedir. Fakat bunu bildiğimiz halde aynı şekilde ve daha da fazlasıyla kullanıyoruz.

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]