SPOR
0 (0)

Spor hayatımız her yerindedir.

Geçmişi günde bu güne spor hayatımız her yerinde ve anında. Sağlık bir yaşam için her gün spor yapılması uzmanlar tarafından uyarmaktadır. Spor her gün yapıldığında yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize  yardımcı olur. Spor yapmak kişiliğimize kararlılık ve özgüveni arttırmada yardımcı olur. Düzenli spor yapmak, yapılan araştırma göre ruh halini iyileştirdiği, depresyon, anksiyete ve stresin azaltılmasını sağladığı görülmüştür.

Ülkemizde ilk yapılan spor okçuluktur. Okçuluk 1453 yılında ülkemizde başlamıştır. Yani Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedip Bizans İmparatorluğu’nu ortadan kaldırdığı zaman. Okçuluk Meydan-ı Kemankeşani’de yapılıyordu. Meydan-ı Kemankeşani’nin kurulması Türk spor tarihinde ilk belgeli olaydır. Okçuluktan sonra yurdumuzda ˝güreş˝ yapılmaya başlandı .Güreş yurdumuzda 1361 yılında başladı.

1870 yılında yurdumuz sporu için önemli bir olay gerçekleşmiştir. Bu olay bir spor şenliği idi. İlk spor şenliği, Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından Kağıthane’de gerçekleştirildi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa türk sporcusunda yalnız beden gücü ve yetenek değil, aynı zamanda iyi ahlâk ve zekânın da bulunmasını istemiş ve bu düşüncesini de; “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” Sözleriyle dile getirerek bir sporcunun nasıl bir insan olması gerektiğini anlatmıştır.

Spor yapmak için 10 önemli nedeni söyle sıralayabiliriz;

1- Öncelikle enerjimizin artmasına sebep olur, egzersiz sırasında kalp atışları hızlandığından ötürü vücuda daha fazla kan pompalanır, hücrelere giden oksijen artar.

2- Egzersiz yoluyla vücudun Ph seviyesi dengelenir, romatizma, kanser gibi hastalıkların önüne geçilebilir.

3- Spor yapmak ruh halinin iyileşmesine sebep olur, vücudun endorfin salgılamasına sebep olur.

4- Sağlıklı olarak kilo almayı sağlar,kilo almanın yolu da düzenli beslenme ve düzenli egzersizden geçer.

5- Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar,düzenli egzersiz metabolizmayı çalıştırır kalori yakmanıza yardımcı olur.

6- Vücut direncinin artmasına sebep olur ilerleyen yaşlarda ki güç kaybının yavaşlamasını sağlar.

7- Vücudun esnekliğini arttırır hareket kabiliyetinin artmasına yardımcı olur.

8- Denge sağlamayı ve konsantrasyonu geliştirir.

9- Toksinlerden arınmamıza sebep olur.

10- Sağlıklı ve daha iyi bir yaşamı mümkün kılar.

 

 

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]