Su Hayattır, Candır, Yaşamdır
0 (0)

Bugün sizlere hepimizin de bildiği bir konuyu tekrar hatırlatacağım. Siz değerli okurlarımıza suyun önemi, suyun yaşama sebebi olduğunu anlatacağım. Bildiğiniz üzere su, insanoğlunun, hayvanların ve bitkilerin en temel yaşam kaynağıdır. Dünyanın 2/3’ü ve insan bedeninin de yine 2/3’u sudur. Yani yaşam suyla kurulmuş ve devam etmektedir. Ayrıca bir canlı açlığa ortalama 40 gün dayanabilirsen susuz en fazla 3 gün yaşayabiliyor. Bu denli önemli olan suyu peki biz nasıl kullanıyoruz.

İçme suyu olarak tüketiminin yanı sıra, tarımsal sulama ve enerji üretimi gibi birçok alanda istifade ettiğimiz su, yanlış kullanım nedeniyle her geçen gün kirlenmektedir. Suyun israf edilerek kullanılması, küresel ısınma gibi nedenlerle de su kaynakları azalmakta, sulak ve verimli topraklar çölleşmektedir. Dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa karşı her bireyin bilinçli hareket etmesi ve bu duyarlılığın arttırılması çok önemlidir. Bu sorumluluk bilinciyle hareket ederek yapacağımız her bir damla tasarruf, kendi geleceğimize yatırım olacaktır. Şükürler olsun ülkemiz su kaynakları açısından çok zengin ama bunun kıymetini biliyor muyuz. Ülkemizde su israfı maalesef hat seviler de. Bir gün çeşmemizi açtığımız da suyun akmaması bizim için nasıl büyük bir tehlike. Yanlış sulama teknikleri, yanlış sondaj faaliyetleri maalesef en büyük sorunlarımızdan biri.

Size kendi yaşadığım memleketim olan Konya’dan örnek vereyim. Konya’da özelliklede Karapınar’da yanlış sondaj faaliyetlerinden dolayı yüzlerce büyüklü küçüklü obruklar meydana geldi. Bunun sebebi ne peki? Tabi ki de yer altı sularının bilinçsiz çekilmesiyle toprağın içeri çökmesi ile oluşan büyük devasa obruklar meydana geldi.

Afrika ülkeleri gibi birçok ülke su problemi yaşarken, biz de konuma gelmemek için lütfen suyumuzu israf etmeyelim. Bilinçli bir tüketici olalım.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]