Talihsiz Olaylar Yılı: 2020
0 (0)

Evet geçirdiğimiz en tuhaf yıl hakkında yazacağım bugün. Güle oynaya gayet normal bir şekilde girdiğimiz 2020 yılı türlü türlü talihsizlikler ile gelmişti zaten. Herkes şu an sadece pandemiden bahsediyor fakat bir düşünün tek talihsiz olay bu pandemi miydi? Cevap veriyorum: Hayır. 2020 yılına girmeden önce pandemiye neden olan virüsün ilk çıkışının haberini aldık. 2019 Haziran ayında Avusturalya’da başlayan orman yangınlarının 240 gün boyunca söndürülememesi, ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi sonrasında iki ülke arasında yaşanan gerginliğin neredeyse 3. Dünya savaşına neden olması. Sonrasında İran’ın yanlışlıkla Ukrayna uçağını vurması sonucunda kimse kurtulamadı ve 176 kişi öldü.

2020

Merkez üssü Elazığ olan 6.5 büyüklüğündeki deprem, başta Elazığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu bölgesini etkisi altına aldı. Depremde 37’si Elazığ 4’ü Malatyalı olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, 1466 kişi ise yaralandı. Elazığ depremi 2020 yılında ülkemizde gerçekleşen ilk deprem olmuştu. Sonrasında, 14 Haziran tarihinde Bingöl Karlıova’da 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Enkaz altında kalan 1 güvenlik korucusu hayatını kaybetti ve 21 kişi yaralandı. 30 Ekim tarihinde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Ege ve Marmara bölgelerinde hissedildi. İzmir’deki depremde ise 114 vatandaşımız yaşamını yitirirken, yaklaşık 1000 vatandaşımız yaralandı.

Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı bir helikopter kazasında hayatını kaybetti ayrıca helikopterde bulunan diğer 8 kişi de hayatını kaybetti.

Şüphesiz en çok can alan olaya geldik; koronavirüs. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, 2020 yılında tüm dünyaya yayıldı. Koronavirüsün yaygın olduğu ülkelerdeki sağlık sistemi çok kısa sürede çökmenin eşiğine geldi. Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 10 Mart’ta görüldü. Dünya Sağlık Örgütü, 11 Nisan tarihinde koronavirüsü pandemi ilan etti. Şu an hala devam ediyor ve vaka sayısı 87 milyonu geçmiş bulunmakta. Vakalar ise gün geçtikçe artıyor, dünyanın koronavirüs ile savaşı devam ediyor. Ülkemizde görülmesinin ardından okullar 3 hafta tatil edildi sonrası karanlık. İlkokullar, ortaokullar ve liselerde öğrenciler bir ara yüz yüze eğitime geçse de, vaka sayısı artışı ile okullar tekrar kapatıldı. Üniversite öğrencileri o kadar şanslı değildi maalesef düzeltiyorum, devlet üniversiteleri öğrencileri o kadar şanslı değildi.

Koronavirüs

Koronavirüs dünyaya yayıldıktan bir süre sonra George Floyd ABD’de polis tarafından öldürüldü. Evet öldürüldü, sert müdahale falan değildi öldürmek için kasten adamın boynuna oturmuştu polis memuru. Sebebi ise ırkçı olmasıydı fakat bu ona birini öldürme hakkı vermez. Irkçılık ciddi bir hastalık ve koronavirüsten daha tehlikeli çünkü virüs vücuda yerleşip seni hasta eder fakat ırkçılık ruhundadır yani virüs gibi vücuduna girip seni sonradan hasta etmez bu senin içinde olandır. Ruhu hasta insanlar her şeyi yapar.

Maalesef İdlip’te rejim askerleri tarafından yoğun topçu atışları sırasında 3’ü sivil, 5’i asker 8 kişi şehit oldu.

Virüs ülkemize gelmeden önce 5 Şubat tarihinde Van-Bahçesaray karayolunda bir minibüsün üzerine çığ düştü. Minibüsteki 2 kişiyi kurtarmak için birçok ekip ve vatandaş yardıma geldi. Ancak kurtarma çalışmaları sırasında düşen ikinci çığda 11 asker, 9 korucu, 2 itfaiye erinin aralarında bulunduğu 41 kişi hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir uçak pistten çıktı ve  içinde 177 yolcunun ve 6 mürettebatın bulunduğu uçak üçe bölündü. 180 kişinin yaralandığı kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

27 Şubat 2020’de Rusya destekli Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin İdlib şehrinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı tabura düzenlediği hava saldırısında 34 askerimiz şehit düştü ve 32 askerimiz yaralandı.

Orta Doğu ve Doğu Afrika’da son 70 yılın en büyük çekirge istilası yaşandı. Afrika’da başlayan çekirge istilası, büyük bir hızla yayıldı ve çiftçilerin hayatlarını zorlaştırdı. Çiftçiler, çekirgeler yüzünden ürün yetiştirememe tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı Karaçi kentinde bir yerleşim alanına düştü. 22 Mayıs tarihinde yaşanan uçak kazasında 97 kişi öldü. 2020’de dünyada yaşanan felaketler arasında yer alan uçak kazasının nedeninin pilot hatası olduğu açıklandı.

20 Haziran’da Bursa’nın Kestel ilçesinde aşırı yağış nedeniyle sel meydana geldi. Akşam saatlerinde etkili olan sel birçok aracın sürüklenmesine ve onlarca evin su altında kalmasına sebep oldu. Sel sonrası 5 kişi hayatını kaybetti. 3 Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Bu patlama sonucunda 7 işçi yaşamını yitirirken, onlarca işçi yaralandı. 27 Temmuz akşamı İstanbul’da 15 dakika etkili olan fırtınayla birlikte dolu yağdı. Ayrıca şiddetli yağmurun da eşlik ettiği olayda su baskınları ve sel meydana geldi. Evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda ciddi hasarlar oluştu. 4 Ağustos tarihinde Beyrut Limanı’nda 2 bin 750 ton amonyum nitratın patlaması nedeniyle 182 kişi yaşamını yitirirken, 6 binden fazla insan yaralandı. Patlamadan sonra Lübnan Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed istifa etti. 24 Ağustos tarihinde Giresun’da sağanak yağış yüzünden sel meydana geldi. Yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sonucunda 7 kişinin cansız bedeni bulundu ve 127 kişi kurtarıldı. 12 Eylül tarihinde Ankara’da meydana gelen kum fırtınası herkesi şok etti. Eşi benzeri görülmemiş olayda, şiddetli rüzgar nedeniyle havada uçuşan cisimlerin çarpmasıyla 6 kişi yaralandı. 9 Ekim tarihinde Hatay’ın Belen ilçesinde meydana gelen yangın ormanlık alanda başladı. Daha sonra Arsuz ve İskenderun ilçelerine sıçradı. Sonunda kontrol altına alınan yangının “ateşin çocukları inisiyatifi” adlı örgüt tarafından çıkarıldığı iddia edildi. 2020’de dünyada yaşanan felaketler arasında yer alan bu olay, dünyada yaşanan yangınlardan sadece biriydi.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]