Taş Fırınları, Fırıncıları ve Covid-19 Hakkında Ufak Bir Röportaj
0 (0)

Covid-19 salgını bir anda dünyaya yayıldı ve iş sahalarını büyük ölçüde etkiledi. Bugün küçük bir kasabada, kendine ait taş fırında, fırıncılık yapan Ayşe Hanım ile röportaj yaptım. Bu dönemden nasıl etkilendiklerine gelin birlikte göz atalım.

Merve Cönk: Öncellikle sizi tanıyalım.

Ayşe Hanım: Ben Ayşe, evlenerek başka bir köyden bu kasabaya geldim. Çocuklarım büyüdükten sonra evde tek başıma kalmıştım ve sıkılmaya başlamıştım. Uzun bir zaman sonra bu işi yapmaya karar verdim. Hem vaktim boşa geçmiyor hem de para kazanıyorum.

Merve Cönk: Fırınınız şehir merkezlerindeki fırınlardan farklı olarak çalışıyor. Bu konu hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ayşe Hanım: Evet bizim fırınlarımızın çalışma şekli çok farklı. Diğer fırınlarda müşteriler fırıncının yaptığı ekmekleri alırlar. Bizim fırınlarımızda ise müşteriler hamur yoğurur, şekil verir ya da bizim buraya özgü ve bu fırında pişince daha lezzetli olan birçok şeyi kendileri yapar ben de pişiririm. Taş fırın çok özeldir ve yemekleri ocak ve elektrikli fırınlara göre daha iyi pişirir. Mesela keşkek akşam saatlerinde fırına konulur ve sabah erken saatlerde alınır taş fırın kolay kolay sönmez sönmesi için çok vakit geçmesi lazım. Bir de önceden müşterinin hamur yoğurması zordu çünkü evlerinde yoğurup tekne ile fırına getirmeleri gerekirdi fakat şimdi belediyemizin bize sağladığı hamur yoğurma makinesi ile daha kolay.

Hamur yoğruma makinesi Taş fırın

Taş fırında hamurları vb. şeyleri koymak için bulunan kısım.

Merve Cönk: Peki salgın sizi nasıl etkiledi?

Ayşe Hanım: Aslında pek etkilenmedim çünkü zaten müşterilerim belli, mahalledeki komşularım ve ek olarak mahallede oturmayan kasabalılar geliyor. Şu an tek korkum bana koronavirüs bulaşması ya da benim müşterilere bulaştırmam. Ne kadar dikkatli olsak da yine de korkuyorum.

Merve Cönk: Peki salgının başından bu yana başınıza gelen en ilginç olay neydi?

Ayşe Hanım: Maske takmak zorunlu olduktan sonra bir müşterim ekmek yapmak için gelmişti. Beraber çay falan içmiştik birkaç gün sonra koronavirüs olduğu haberini aldım. Çok korkmuştum virüs bana da bulaştı diye ama bulaşmamıştı. Çok ilginç bir şey yaşamadım yani ama bu olaydan sonra aşırı dikkatli davranıyorum. Maskemi takıyorum ve mesafemi mümkün olabildiğince koruyorum.

Merve Cönk: Peki son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ayşe Hanım: Hayır yok, teşekkür ederim.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]