Terzicilik mesleği benim için bir sanattır
0 (0)

Aksaray’da 12 yaşından itibaren terzicilik mesleğini yapan Gülizar Koyuncu terzicilik mesleği hakkında tecrübelerini bizimle paylaştı

Merhabalar Gülizar Hanım nasılsınız, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Gülizar Koyuncu 30 yaşındayım. Evliyim bir çocuk annesiyim. Eşim bir çiğ köfte dükkanında çalışıyor. Mutlu bir aileyiz. Eğitim hayatım lisede son buldu. Atölyelerde, konfeksiyonlarda, fabrikalarda dikiş nakış işlerini yaptım sonra kendi işimi kurup, kendi dükkanımı açtım. Ve şuan bu mesleği severek yapıyorum.

Terzicilik mesleğine nasıl başladınız, bu mesleği size sevdiren nedir?

Aslında 12 yaşından beri bu meslekle uğraşıyorum. Anne mesleği diyelim anneden kıza. Okuldan gelirken annem hemen Gülizar gel de sana dikiş- nakış nasıl olur göstereyim. İleride lazım olur. Ben de sesimi çıkartmadan hemen yapardım. Bütün yaşıtlarım, arkadaşlarım dışarıda sokakta oynarken ben dikiş nakış nasıl yapılır onu öğrenmeye çalışıyordum. Ama şu an diyorum ki iyi ki o zaman öğrenmişim İyi ki annem bana o zaman terzicilik mesleğini öğretmiş. Bir daha olsa bir daha yaparım diye düşünüyorum.

Evliyim dediniz ve bir de çocuk sahibisiniz, bu sizi zorluyor mu?

Tabii ki zorluklar oluyor. Hem iş hem çocuk hem ev çok zor oluyor. Ama bunların arasında kendi istediğim bir şey yaptığım için çok mutlu oluyorsun. Çünkü kendi ayaklarının üzerinde durabiliyorsun ve kendi paranı kendin kazanabiliyorsun bundan daha iyi bir şey olamaz. Çünkü kocanın eline ya da erkeğin eline bakmıyorsun. Sen kendin kazanıyorsun, dolayısıyla mutluluk verici bir şey. Her ne kadar zorlu olsada kendi paranı kazandığın için kimseye muhtaç olmadığın için çok gurur verici bir durum.

Pek işleriniz nasıl gidiyor, Kovid-19 süreci çok etkiledi mi?

İşlerim şu an için iyi gidiyor. Günlük kazancım gayet iyi. Özellikle anlaştığım mağazalardan çok fazla müşterim oluyor. Ve bu da çok iyi oluyor. Özellikle kilolu kadınlar çok geliyor, vücutlarına uygun kıyafetler bulamadıkları için dükkanıma gelip kıyafetler diktiriyorlar. Pandemi dönemi beni çok etkilemedi. Pandemi dan sonra dükkanımı açtım zaten. Yasaklar varken çok zorlamadım , covid-19 beni çok etkilemedi o yüzden çok etkilendiğim söylenemez.

Terzicilik mesleğinin püf noktaları var mı? varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

İllaki vardır,. Örneğin bir mont getiriyorlar, orjinalliğini bozmadan o montu yapmak çok önemli ve çok zor. Bozmadan bu işi yapıyoruz ki işin kalitesi düşmesin. İşin kalitesini bozmadan yaptığınız için müşteri sayımız daha fazla oluyor. Dolayısıyla kaliteyi düşürmemeye özen gösteriyoruz ve bunun için çaba sarf ediyoruz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]