Tık odaklı Gazetecilik
0 (0)

Okuyucuları avlamak için endişe uyandıran içerikler üretilir. Başlık haberin anahtarı, haberi okutmalıdır. Haberin içeriği tam verilmez ayriyeten ilgi çekici ve çarpıcı olması gerekir.

Tık odaklı haberlerde olanlar;

Abartma • Merak uyandırma •yanlış bilgi verme •Yazıyı biçimlendirme. •Canlandırma. • Belirsiz bırakma. • Tahrik etme. • Sağ gösterip sol vurma . gibi unsurlar yer alır.

ETİK BİR SORUN OLARAK TIK TUZAĞI KULLANIMI;

Literatürde ‘’tık avı’’, ‘’tık yemi’’, ‘’kapan manşet’’, ‘’tuzak manşet’’ gibi çeşitli isimlerle de adlandırılan tık tuzağı, her internet gazetesi okurunun karşılaşabileceği bir sorundur. Terimin İngilizcedeki karşılığı ‘’clickbait’’ de , internet haberciliğindeki bu etik problemi tanımlamak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İngilizce ‘’click’’ (tıklamak) ve ‘’bait’’ (olta yemi, yemlemek, tuzak) sözcüklerinden türetilmiş bir sözcük olan clickbait, çevrimiçi İngilizce sözlük Cambridge ‘’dikkat çekmeyi ve insanları belirli bir web sitesine giden bağlantılara tıklamaya teşvik etmeyi hedefleyen yazılar, fotoğraflar vb.’’ diye tanımlanmaktadır.

İnternet gazeteciliği, geleneksel gazetecilikten farklı, kendine özgü bir haber dili oluşturmuştur. Daha retorik ve ikna edici bir kurguya sahip olan bu haber dili, baştan çıkaran bir söylemle okuyucuların dikkatini çekmek ve sayfayı ziyaret etmesini teşvik etmek amacı üzerine kurulmuştur. Haber sayfaları, geleneksel gazetecilikte sınırlı bir yapıdadır. Ancak internet gazeteciliğinde haberlerin yer aldığı sayfalar teknik olarak sınırsız kabul edilmektedir. İnternet gazeteciliği açısından bir avantaj olarak görülen bu özellik, haber yayımcılığında alternatiflerin artması ve rekabet ortamının sertleşmesi nedeniyle dezavantaja dönüşmüştür. Geleneksel medyada ana sayfanın dışındaki haberleri de okuyan okuyucular, internet gazetelerinde ana sayfa dışındaki bölümleri tercih etmemektedir. Bunu aşmak için de farklı yöntemlere başvurulmakta, okuyucuların diğer sayfaları da görmesi sağlanılmaya çalışılmaktadır.

Kitle iletişim araçları, sahip olduğu izleyici kitlesini reklam verenlere pazarlayarak ticari kazanç sağlamaktadırlar. Geleneksel medyada gazete tirajları ve televizyon reytingleriyle saptanan izleyici sayısı ve buna göre belirlenen reklam talep ve fiyatı, internet gazeteciliğinde tıklanma sayılarıyla belirlenmektedir. İnternet gazetelerinde bu durum, haber başlıklarını ve görsellerini etkilemektedir. Bu yüzden internet gazeteleri, reklam gelirlerini artırmak için internetin sunduğu olanaklar ile çeşitli yöntemler geliştirmekte ve uygulamaktadırlar.

İnternet gazetelerinin, bu reklam pastasından pay alabilmesi için; bilinirlik, içerik kalitesi, ziyaretçi sayısı ve profili, görsel kalite gibi unsurları sağlayarak ayırt edici olması gerekmektedir. Bazı haber siteleri, çeşitli yöntemlerle siteleri üzerinde sahte trafik oluşturmaktadırlar. Ancak bu sahte trafikler, internet gazeteciliği açısından sanılandan daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Esas olarak internet dünyasındaki her medya kuruluşu, okuyucuların dikkatini kendi sitesine çekerek, site içinde yapılan tıklamalarla trafik kazanmak ve bu yolla gelir sağlamak için diğer kuruluşlarla rekabet etmek zorundadır. Bu yüzden medya kuruluşları, okuyuculara kendi sitelerini ziyaret ettirmek ve site içindeki bir sayfayı ya da makaleyi tıklatmak için, okuyucuları tıklamaya teşvik eden başlıklar, makaleler ya da görseller kullanmaktadırlar. İnternet ortamındaki medya kuruluşlarının uyguladığı bu yöntem tık tuzağı olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem ile sayfaya çekilen okuyucu bazen habere ulaşamamakta bazen de sıkılıp bırakabilmektedir.

Tık tuzağı uygulaması, internet haberciliğinin kendine özgü fiziki yapısının bir sonucu olarak ortaya çıkan bir tekniktir. Geleneksel basında tirajları arttırmaya yönelik geliştirilen bir uygulama olan ‘’sarı gazetecilik’’, internet haberciliğindeki tık tuzağı uygulaması ile yöntem ve hedef açısından büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. 19. yüzyıl sonlarında ABD’ de yayın yapan iki günlük gazete arasındaki sert rekabet, sansasyonel ve abartılı haberler yoluyla okuyucunun dikkatini çekmeyi ve bu yolla tiraj arttırmayı amaçlayan ‘’sarı basın’’ yada ‘’sarı gazetecilik’’ olarak adlandırılan bir satış stratejisini ortaya çıkarmıştır. Okuyucuların ilgisini çeken ve sansasyonel haber vermeyi kendine amaç edinen gazeteler, kısa zamanda popüler gazeteler olmuş ve yüksek satış oranlarına erişmişlerdir. Sarı gazetecilik akımında gazeteler, bol miktarda ve çeşitli büyüklüklerde karikatürler, illüstrasyonlar ve fotoğraflara yer vermiştir. Yazılar iri puntolarla, abartılı ve okuyucunun ilgisini çekecek biçimde sansasyonel bir dille yazılır. Renkli mürekkep, okuyucunun ilgisini çekmek için bu dönemde gazetelerde kullanılmaya başlanmış, haber içeriklerinde ise dramatik öyküler, cinsellik, günah ve şiddet ana temalar arasına girmiştir. Bunun dijital gazetecilikte uygulanması daha kolay ve ekonomiktir. Sorulu cümleler, abartılı ifadeler, renkli fotoğraflar da yine internet gazetelerinde sıkça kullanılmaktadır.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]