Türk Kültürü
5 (1)

Kültür bir milletin kendine has olan yaşam şekli, örf ve adeti, dini, dili, yemeği, müziği ve sanatı gibi etkenleri içinde barındıran bir kavramdır. Türk kültürü de kendine ait oldukça değerli özellikleri olan geniş kitlelere yayılmış bir kültürdür.

Türk kültürü, Anadolu, Doğu Akdeniz, Orta Asya ve İslam kültürleri ile etkileşim içinde varlığını sürdürmekte olan zengin bir kültürdür. Selçuklu ve Osmanlı döneminde oluşmuş gelenek ve davranış kalıpları da sıklıkla sürdürülmektedir.

Kültürümüz oldukça zengindir. Anadolu’ya gelişimizden bu yana kültürümüz bu 1000 yıl içerisinde oldukça zenginleşmiş ve değişmiştir.

Müslümanlık medeniyetiyle ile bir bütün halinde olan kültürümüz bütün dünyanın gözleri önüne serilen, tüm kesimlerin ilgiyle imrendiği zengin bir maneviyata sahiptir.

1000 yıl önce  Anadolu topraklarına ilk adımımızı attığımızda göçebe olduğumuz için çadırlarla göçebe hayatından günümüze dek ahşap evlerden apartmanlara , sitelere çevrilen bir yerleşik hayata geçme kültürümüz oldu.

Bizim en önemli özelliklerimizden birisi de misafirperverliğimizdir. Bütün dünya bunun farkındadır. Gelen misafiri her anlamda kendi evinde hissedebilmesi için elimizden gelen her şeyi yaparız.

Bizi biz yapan en önemli faktörlerden birisi de milli değerlere sahip çıkıp bu değerleri yaşatmamızdır.

Ata’mızın da dediği üzere “Tarihini bilmeyen bir Millet, yok olmaya mahkumdur”  sözü bizim ne denli manevi değerlere ve geçmişe sahip çıkmamız gerektiğini vurgular.

Milli bayramlarımız geldiğinde sokaklarımızı büyük bir coşku ve heyecan kaplar. Halk oyunları ve müzik te Türk kültürünün bir göstergesidir.

Turistlerin ilgisini çeken ve Türkiye denilince akla ilk gelen şey ise kuşkusuz Türk mutfağıdır Osmanlı saraylarından günümüze ulaşan tatlar dünyada sıkça kendinden söz ettiren lezzetler haline gelmiştir. Bu eşsiz mutfağın deneyimi yaşamak için her yıl Türkiye’ye yoğun bir turist talebi olmaktadır..

 

Medeniyetlerin beşiği olarak tabir edilen ülkemiz adeta bir kültür karmaşasının içindedir. Dini, dili, ırkı farketmeksizin bir çok kültüre ev sahipliği yapan ülkemiz bu yönüyle dünyada eşsiz bir değere sahiptir. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde bu denli farklı kültürlere ev sahipliği yapan başka bir medeniyet görmeniz pek mümkün değildir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]