Türkiye’de Kuraklık Yaşanıyor
5 (1)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’nin her yerinde kuraklık görülmeye
başlandı. Özellikle barajlar, nehirler ve akarsular kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Yağmur
yağmaması nedeni ile yer altı suları da kuruma tehlikesi içerisinde.

Barajların göllerin kuruması ile susuz kalan balıklar ölüyor, kuş cennetleri yok oluyor. Gittikçe kuraklık hızla artıyor. Tüm Türkiye’de kuraklık riski var. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kuraklık haritasına göre çok az yerler beyaz ve sarı genellikle çoğu yer kahverengi ve siyah durumda. Yağışlarda % 80 azalma var şehirlerde özellikle İstanbul’da içme suyu konusunda tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Kuraklık ve barajların kuruması sadece su sorunu değil enerji sorununu da ortaya koyuyor. Barajlarda su tükenirse hidroelektrik santralleri de çalışmayacak hala gelecek. Türkiye enerji ihtiyacının büyük bir kısmını hidroelektrik santrallerinden karşılıyor.

Kuralık dünya için büyük bir sorundur nasıl ki insanın vücudu susuz kaldığında kötü etkileniyorsa kuraklık da dünya için olumsuz olacaktır. Su olmazsa hiçbir şey olamaz hiçbir şey yetişmez yiyecek kıtlığı kesin olur. Yiyecek ekmeğe muhtaç kalırız. Bununla beraber fakirlik, göç hatta savaşlar başlar.

Kuraklığın Nedenleri

Kuraklığın nedeni iklimdeki değişiklikler, yağmur yağmaması gibi sorunlardan kaynaklandığı düşünülse de aslında biz insanlar olarak kendi elimizle yaptık. Sanayi atıklarıyla doğayı kirlettik, Ormanları tahrik ettik, bütün kullandığımız ürünler kimyasal ürünler, Sanayilerde geri dönüşüm sistemi uygulanmadı atıklar doğaya doğrudan bırakıldı. Tüm bu etkenler zamanla doğanın dengesini bozdu kuraklığa hatta küresel ısınmayı beraberinde getirdi.

Kuraklık İçin Alınabilecek Önlemler

Kuraklıkla mücadele etmek için alınabilecek en güzel ağaç dikimini arttırmaktır. Ağaç dikmek uzun zamanda çok faydalı olur. Ormanlıkların artması demek yağışların artması demek. Geleceğimiz için ağaç dikimini arttırmalıyız. Geri dönüşüme önem vermeliyiz. Sanayi atıklarına önlemler alınmalı. Bunlar bizim insanlık görevimiz bu dünya bize emanet.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]