Uzay Nedir
0 (0)

Uzay deyince insanın aklında bir sürü şey aklımıza geliyor. Hatta uzayda yaşam olduğunu bile düşünenler var. Bilim insanları bile uzay hakkında çok sınırlı bilgiye sahip çünkü şuan imkanlar uzayın her alanına seyahat etmeye uygun değildir. Tabi ki uzayda ne olduğu hakkında bilgimiz de var. Gezegenler, yıldızlar, gaz ve toz bulutları, asteroidler uzay hakkında en iyi bildiğimiz şeyler.
Şimdi uzayda bulunan şeyler hakkında biraz bilgi verelim.

Gezegen
Gezegen bir diğer ismi ile seyyare. Bir yıldızın etrafında dolanan gök cismidir. Güneş sisteminde kabul edilen sekiz adet gezegen olduğu kabul edilmektedir. Uluslar arası Gökbilim Birliği (IAU), kabul ettiği resmi olarak sekiz adet gezegen vardır. Bu gezegenler Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenleridir.

Yıldız
Yıldız’ın maddesi hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Gökyüzüne baktığımız zaman sayamayacağımız kadar parlak plazmalar yıldızlardır. Dünya’ya en yakın yıldız güneş olarak biliniyor. Aslında güneş de bir yıldızdır. Dünyada ki enerjinin kaynağı güneştir. Gündüzleri yıldızları görmemiz pek mümkün değildir, yıldızları genelde geceleri açık havada rahat görebiliriz. Yıldızlar bir araya geldiği zaman yıldız kümelerini oluşturuyor. Takım yıldızlarının da bazı isimleri vardır Büyükayı, Küçükayı, Ejderha, Çoban Kuzey tacı ve Orion gibi.

Uzayı insanlar belki de çeyreğinin çeyreğini bile keşfedememiştir. Einstein uzay hakkında şöyle demiştir;
“insan aklı uzay konseptini algılayabilecek kapasitede değildir. hepimiz dev bir kütüphaneye giren ufacık bir çocuk gibiyiz. duvarlar yerden tavana değişik dillerde yazılmış kitaplarla kaplı. çocuk, birisinin bu kitapları yazmış olmak zorunda olduğunu bilir ama kimin yazdığını ve nasıl yazdığını bilmez. kitapların yazıldığı dilleri anlamaz. ama çocuk, kitapların dizilişinde bariz bir düzen olduğundan şüphelenir – algılayıp anlayamayacağı kadar gizemli bir düzendir bu; sadece zayıf bir şüphe doğar içine.”

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]