Uzay ve yıldızlar
0 (0)

İnsanoğlunun hayatı boyunca en çok baktığı, mereka ettiği, hayallere daldığı noktadır gökyüzü. Kimi zaman hüzünlendiğinde kimi zaman sevindiğinde. Güzel Bir yaz akşamında bir sahilde ay ve yıldızın ışıkları altında otururken hayal edin kendinizi.  Ne kadar güzel bir atmosfer olduğu bu cümleleri yazarken bile  kendini hissetirmesinden belli.

Peki ya bu gökyüzü ve yıldızların oluşumu nasıl olmuştur? Gördüğümüz yıldızlar ne kadar uzaklıktadır? Bu yıldızlarda yaşama dair bir şey varmıdır? Uzay boşluğu denilen yer nasıl bir ortamdır? Yıldızlar kaydıklarında aslında ne olur ve nereye gider? Yıldızların özellikleri nelerdir? Bu blog yazımda bunlara kısaca değineceğim. 

 

Gökyüzü kısaca tanımlayacak olursak insanın yukarı baktığında gördüğü bütün herşey diyebiliriz.  Burada bulutların ve hava olaylarının gerçekleştiği, uzaya göre bizlere daha yakın bulunan alan olarak tanımlayabiliriz. Diğer bir adı gökkube’dir. Yıldızların oluşumuna baktığımızda hidrojen ve helyumdan oluştuğunu biliyoruz. Gökyüzünde ışık saçan plazma küreleridir. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen yaklaşık 6 bin dolayında yıldız vardır ve Dünya’ya en yakın yıldız, aynı zamanda Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı da olan Güneş’tir. Yıldızların parlamalarının asıl neden çekirdeklerini de gerçekleşen çekirdek kaynaşması (füzyon) sonrası açığa çıkan nükleer enerjiden kaynaklanmaktadır. Daha sonra bu ışınlar yıldızın içinden geçerek tüm uzaya yansır. Bir yıldızın ana kütlesi onu  oluşumunu ve sonunu belirleyen ana etkendir. Bir yıldızın gelişim süreci içinde bulunduğu aşamaya göre çapı, dönüşü, hareketi ve sıcaklığı belirlenir.

Yıldızların dünyaya olan uzaklığı adlandırılırken uzay yılı kavramı kullanılır. Bunun nedeni mesafenin astoronomik ölçülerde olmasından dolayıdır. Bir ışık yılı ise yaklaşık 9,5 trilyon kilometreye eşit. Bize en yakın yıldız Alpha centauri’dir ve yaklaşık 4.3 ışık yılı uzaklıktadır. Dünyadan çıplak gözle görülebilen yaklaşık 5 bin yıldızın bir kaç tanesi hariç hiçbirinde yaşam için gerekli koşullar yoktur.

 

 

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]