Uzaya Dair Bildiğimi Sandığım Bilmediklerim :)
0 (0)

 

 

Küçükken hep köye giderdik yazları. Evimizin önüne bir sürü halılar serer, minderler dizerdik. Tepemizde gökyüzünü kapatan hiçbir şey yoktu. Ne bir çatı ne de saçtan yapılmış bir korunak. Kafamıza yukarı kaldırır kaldırmaz öğlen güneşi, gece ise ayı ve yıldızları görürdük.  Hava çok soğuk olurdu. Bizde zaten sıcaktan kaçardık bu yüzden giderdik köye. Geceleri başka severdim köyümü.

 Evin önüne uzandığımızda kuzenlerimizle oyun oynardık hep. Yıldızları sayardık, yıldız kayma yarışı yapardık. Kim en çok kayan yıldızları sayacak, ya da kim daha fazla yıldız sayacak derdik. Ben hep kaybederdim. Çünkü onlar daha fazla yüksek sayılar söylerlerdi büyük oldukları için. Şimdi öğrendim ki onlar da kaybetmiş. Çünkü yıldızları saymak mümkün değilmiş.

Ne yani yıldızlar sayılamayacak kadar fazla mı? İyi ama bu nasıl olabilirdi ki? Mümkün müydü böyle bir şey? Çünkü gökyüzüne baktığımız da sayabiliyorduk.

YANILMIŞIM…

Böyle bir şey mümkün değilmiş. Çünkü ben sadece en çok parlayan yıldızları sayabiliyormuşum.   3, 5, 10, 100, 1000

Ve daha fazlası…

 

 

Bir de Ay Dede’yi ben nereye gidersem o da ışığını bana vermek için hep beni takip ediyor, ben korkmayayım diye benimle geliyor sanırdım. Keşke bunların doğrularını öğrenmeyecek kadar masum kalsaydım derim hep kendi kendime. Meğerse Ay ne kadar büyükmüş ki her yerden görünebiliyormuş.

Mesela Ay’a Ay Dede demiyorum artık büyüklüğünü öğrendikten sonra. 🙂

Ay bu kadar büyükse, kim bilir uzay ne kadar büyüktür. Büyüktür tabii ki canım. Kaç gezegene ev sahipliği yapıyor? Kaç gezegeni barındırıyor içinde?

Yıldızdan, aydan, gezegenlerden başka ne var içinde uzayın? Peki boşluğu?

İşte bunların hepsini öğrenmek için uzaya insan göndermişler. Duyumlarıma göre uzaya gitmesi 6 ay sürüyormuş. İnsanlar oraya giderken yanlarına 6 aylık yiyeceklerini alıyorlarmış. Aslında ben bunlar doğru mu yoksa uydurma şeyler mi diye hiç araştırmadım, araştırmak istemedim.

Çünkü çok fazla merakım olmadı. Peki sizinle küçük çaplı araştırmalar yapalım mı? Ne dersiniz? Ben varım. 🙂

Hemen Google Efendi’ye yazdım ve ulaştığım sonuçlardan en kısa olanını sizinle paylaşmak istiyorum.

Aya gidiş süresi

Dünya’dan Ay’a Yolculuk

Dünya ile Ay arasında 360 bin km vardır. Uzay mekiklerinin gelişimi bu uzun mesafeyi yakınlaştırmaktadır. Mekiklerin hızı 25 bin ve 30 bin arasında olmakta bunu göz önüne alırsak Ay’a 8 ve 10 saatte ulaşabilirsiniz

 

Bu veriler 2018 yılına ait veriler. Yani 3 yıl öncesine ait. Gelişen teknoloji ve bulunan kolaylıklarla bence bu zaman çok daha kısa bir hal almıştır.

Bakın mesela ben 6 ay olarak biliyordum ama bırakın ayı insanlar 1 günden çok daha kısa sürede bile ulaşabiliyorlarmış.

Uzaya gitmek gibi bir niyetim hiç olmadı ama eğer ki siz bir gün gitmek isterseniz mutlaka araştırma yapın öyle gidin.

Çünkü benim gibi yalan yanlış bilgilerle giderseniz 6 aylık yiyeceğini yanınıza almanız gerekir.

Kim bilir? Belki de daha fazlası…  🙂 🙂

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]