Uzay’da Dünya’nın Bir Parçası
0 (0)

İnsanların uzaya ve astronomiye  her zaman ilgisi olmuştur. Uzay konusu ve alanı çok çeşitli bir alana sahip olmuştur. Uzay konusu geniş bir alana sahip alana sahip1950’lerden itibaren uzay konusu üzerinde çalışmalar yapılmaya başlamıştır.  Bizlerin merak ettiği ve bilim insanların  merak ettiği bir çok alanlar vardır. Böylece aklımıza çok sorular geliyor. Uzayda hayat var mı , uzayda başlangıç var mı , bir sonu var mı , hayatımıza katkıları ? bu tarz soruları hepimiz kendimize muhtemelen sormuşuzdur.  Bu da uzun bir zamana tekabül etmektedir. Uzay konusu insanlık açısında her zaman merak konusu olmuştur. Uzay ve Güneş Sistemine ait araştırmalar hızla yayılmaya başlamıştır. Dünya’yı oluşturan etmenleri merak ederek bilmek ve merak etmek tanımak istemiştir

Uzay Almanlar’ın 1940’larda geliştirilmeye başlamış V-2 balistik füzeleri ve ABD’nin geliştirdiği atom bombasıyla uzayacağının tohumları atılmıştır. Sovyetler Birliği tarafında uzaya gönderilen sputnik I isimli Dünya’nın ilk yapay uzay  uydusunun yörüngeye oturduğu 4 Ekim 1957 tarih olarak yer almıştır. Böylece teknolojinin gelişmesiyle uzay konusu hızla ilerledi. Böylece bir çok alanda yer edinilmiştir. Birçok alanı da kapsamaktadır. Askeri, Ekonomi, Siyasi alanda katkısı etkisi fazla olmuştur. Uzay alanında en güç olarak ABD yer almaktadır. Teknoloji alanında gelişmeler elektronik bilgisayar sistemleri, radar , uydu, bolistik, füze, roket , nükleer silah, atom bombası alanlar sağlamaktadır. Uzay deyince aklımıza çağrışan  kavramlar gezegen, yıldız, galaksi, evren atmosfer gibi alanlar olmuştur. Atmosfer ; gittikçe incelenen gaz katmanları topluluğudur.  Yeryüzünü çevreler farklı katmanları her biri farklı görevleri olan gaz katmanlarıdır.  Ozonsfer ve İyonosfer ara katmandır. Dış uzaya doğru gittikçe inceliyor. Ve kayboluyor.

Uzay’ın başlangıcı Uluslararası yasalar 3000 metrenin üerinde uçan pilotlar için  kabinde ek oksijen olmasını ister. 53000 metre atmosferin yarısı , Pilot’un altında kalır. Oksijen şarttı. Yoksa 30 dakika da bayılır. 16000 metrede artık oksijen takviyesi de işe yarama. Bu kez damarlarındaki basınç dış basınçla dengededir. Ek kabin basıncı gerekir . Hiç ses duyulmaz sadece Fanve bazı elektrikli aletlerin dahili sesi vardır. Ama dışarıda hiç görüntü yoktur. Ses taşıyacak kadar değildir. Uzay araştırmacılarında uzayın başlangıcı için şöyle bir tanım yapmıştır. Uzay aracının Dünya’ya en yakın olduğu yükseklik uzayın başlangıcıdır. Uzay nerede başlar sorusu seçilen referans noktasına bağlıdır.

Uzay ‘ın günlük hayatımızı kolaylaştırır, hayatımıza büyük bir kolaylık sağlamıştır. Marketlerde vakumlanarak havayla teması engellenmiş ve uzun raf ömrüne sahip ürünlerdir. NASA’nın gıda güvenliği üretim esnasında şoklanır ve vakumlu paketler yardımıyla hava almasını engellenir. Bu da paketlenen yiyecekleri uzun süre boyunca tazeliğini korumuş olur. Böylece paketlenen yiyecekler bakteriler veya mantarlar tarafından bozulmasını engellemiş olur. Bu durum Türkiye’de yaklaşık 150 ülkede kullanılmaktadır. Hepimizin hayatını kolaylaştıran hayatımızın bir parçası olan kablosuz süpürgeler kablosuz şarjlı örnek toplayıcılarda kullanılarak Ay yüzeyinde toplamda 382 kilogram Dünya’ya getirilerek incelendi sonrasında ise başka şirket tarafından potentin satın almasıyla evlerde, ofislerde ,arabalarda  kullanılan kablosuz elektrikli süpürgeler yaygınlaştı ve hayatımızın bir parçası haline gelerek hayatımızı kolaylaştırmıştır. Birçok örnek verilebilir Mikro dalga fırınlar , uzaktan kumanda kış aylarında kullanılan ince etkili olan montlar , gözlükler , gözlükler , telefon ekranlarında kullanılan çizilmez camlar vb. birçok şeyler teknolojiyle birlikte uzay çalışmalarıyla üretilmiş ve hayatımız kolaylık sağlamıştır.

Uzaya Yolculukları  ; Uzaya gönderilen ilk canlı olma özelliği taşıyan köpek Layka Dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan Sovyet Uzay köpeği Layka , 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 Uzay aracının yolcusu olarak seçilmiştir. Böylece Uzaya gidip tarihe adını yazdırmış Astronot olma özelliği taşıdı. Buna benzer örnek verilebilir : Bir meyve sineği , Maymun , Kedi, Örümcek ,Kaplumbağa , Hamamböceği , Solocan , Su ayısı astronot hayvan test amaçlı gidilmiştir.

Yuri Gagarın uzaya çıkan ilk insan oldu. 12 Nisan 1961 ‘de ‘ Vostok 1 ‘ uzay mekiğiyle Dünya yörüngeni turlayarak uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe adınız yazdı. Uzaya çıkan ilk Kadın ise 15 Haziran 1963’te yörüngede yolculuk yaparak kozmonot Valentina Tereskova , uzaya çıkan ilk kadın oldu.

İnsanlar sürekli içinde bulunduğumuz hayatı hep merak etmiştir. Bu soruları sorarken uzayla ilgili Gökyüzü , Gök cisimlerinin , Gezegenleri, Yıldızları, Galaksiyi merak ederek araştırarak aklındaki merak edilen soruları çözmeye çalışılmıştır. Evrenin varoluşunu nasıl olduğunu merak etmişizdir. Evren kısacası ; içinde çeşitli boyutlardaki , tanımlı tanımsız , görünür görünmez madde ve enerjinin oluşturdukları sistemlerle bunların arasındaki sonsuz boşluğun bütünsel oluşumudur. Uzay ise; Dünya ile diğer tanımlı , tanımsız cisim madde ve enerjinin içinde yer aldığı çok boyutlu boşluğa denir.

Güneş Sistemi ; yaklaşık 4,6 milyar yıl içinde yer alan Güneş sistemi merkezinde güneş olmak üzere çekim etkisinde kalan Markür, Venüs , Dünya , Mars , Jüpüter, Satürn ,Uranus ve Neptün olmak üzere 8 gezegen oluşmaktadır. Güneş sistemi yarı çapı yaklaşık 15 milyar Km’dir. Güneş sistemini oluşturan gezegenler olarak yer alır. Güneş sistemi Güneş’ten sonra en önmli üyeleri gezegen 2 grupta oluşmaktadır. Markür , Venüs , Dünya ve Mars katı kayalık yüzlere sahip olmaları nedeniyle de iç gezegenler olarak adlandırılır. Güneş’e en yakın gezegen Markür en uzak gezegen ise Neptün’dür En büyük gezegen Jüpiter olarak yer alır. Dünya Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş ortalama 14.9.6 milyon Km mesafede bulunur. Güneş sisteminde en büyük 5. gezegen olan Dünya 6. 357 Km yarıçapındadır. Güneş etrafındaki dönüşümü 365 günde ( 365 gün 6 saat 9 dakika ) tamamlayıcı gezegen 1 gün 24 saat ( 23 saat 56 dakika 4 saniye ) uzunluğa sahiptir .

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]