Uzaydan Bi Haber
5 (1)

Kimi çocuğun pek bilgisi olmadan dediği şeydir ben büyüyünce astronot olup uzaya gideceğim diye. Benim böyle bir hayalim yoktu tabii. Uzayda hayat var mıdır merak ederdim ama bunu kendim gidip deneyimlemeyi hiç düşünmedim 🙂 Filmlerde genelde astronotların uzaya kolay birde eğlenerek gittiklerini gösterirler. Böyle olduğunu hiç sanmıyorum. Bir kere büyük bir korku olmaz mı insanın içinde? Ne kadar hayalin olursa olsun büyük bir heyecan ve korku duyarsın bence. Çünkü bilinmezliğe gidiyorsun hey evden markete gitmiyorsun 🙂 Bildiğin dünyadan çıkıyorsun vay canına ama muhteşem bir deneyim değil mi tabii dönersen 🙂 Peki genel bildiklerimiz dışında ne biliyoruz ki? Tamam, işte astronotlar gidiyor ama nasıl yaşıyorlar orada? Ya en basit olarak gördüğümüz şeyler nasıl işliyor ki? Bunları biraz merak ettim ve sizler için araştırdım tabii kendim için de  bu bilgiler astronotlardan öğrenilmiş ilginç belki de herkesin aklına gelen ama sormaya cesaret edemediği sorular.

Mesela ilk öğrendiğim ilginç bilgi, uzay tutulması. Evet evet uzay tutulması. Hani şu bazı kişileri araba, uçak tutar da kusar ya işte ondan bahsediyorum. Bu uzay versiyonu. Uzaya giderken iç kulağa uygulanan yer çekimi azalınca denge ve yön duygusu bozuluyormuş hareket halindeki nesneleri de takip edemiyormuşsunuz ve tek yapabildiğiniz şey kusmak 🙁

Şimdi komik bir şey söyleyelim. Uzayda geğirmek imkânsızmış. Yerçekimsiz ortamda hava yutsak bile, bunlar baloncuk olarak yüzecekleri için midemizdeki sıvı ve katı maddeleri etkilemez. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlık duyulmazmış. Gayet ilginç bence.

Astronotlar uzayda her gün 2 saatte bir egzersiz yapmak zorundalar. Eğer bir gün üşenir yapmazlarsa kas kütlelerinin % 1’ni kaybederler.

Uzaydan dünyaya gelince astronotlar bir hafta yürüyemez neden mi? Çünkü dünyadaki yer çekimine vücudunuzun alışmaması. Düşünsenize geliyorsunuz uzaydan ve ilk hafta yürüyemiyorsunuz. Artık gelen giden komşularla çay içer uzay anılarınızı bolca anlatırsınız 🙂

Acaba uzayda o astronot giysileri içinde hapşırabilirler mi? Gözünüzün önüne gelen görüntüleri tahmin ediyorum çok kötü 🙂 ama bunun çözümünü astronotlar başlarını göğüslerine bağlayarak hapşırmakta buluyorlarmış. O nasıl oluyorsa artık. Neyse gözümüzün önüne gelen iğrenç görüntülerdense bu daha iyi.

Eğer uzayda uyuyan bir astronotsanız uyanmak dünyadaki kadar sıradan olmuyor. Kontrollü uyanmak için bir uyandırma müziği gerekiyor. Bu bazen bir film ya da televizyon şovundan bir diyalog da olabilir.

Astronotların uzayda boyları uzuyormuş duydunuz mu? Tüh bunu önceden bilseydik ya 🙂 yerçekimi bir şekilde onların boyunu uzatıyor. Dünyaya dönünce tekrar eski vücut ölçülerine dönülüyor ama sırt ağrıları uzunca bir zaman devam ediyor.

Uzayın bir kokusu varmış. Bazıları bunu ahududu, et hatta içki gibi koktuğunu söyleyen astronotlar var.

Uzayda ağlayamazsınız. Evet o kadar uzağa gitmişken aileniz akılına gelse ağlayamazsınız. Çünkü yerçekimi yüzünden gözyaşlarınız sizinle dalga geçer gibi havada damlacıklar halinde kalır.

Neyse artık uzaya gideceklere buradan selam olsun 🙂

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]