VPN NEDİR?
0 (0)

Sanal özel ağ (VPN), kullanıcıların İnternet’e özel bir ağa bağlıymış gibi erişmelerine olanak tanıyan bir internet güvenlik hizmetidir. Bu, İnternet iletişimini şifrelemenin yanı sıra güçlü bir anonimlik derecesi sağlar. İnsanların VPN kullanmasının en yaygın nedenlerinden bazıları, kamuya açık WiFi ağını gözetlemeye karşı korumak, İnternet sansürünü aşmak veya uzaktan çalışma amacıyla bir işletmenin dahili ağına bağlanmaktır.

VPN, “Sanal Özel Ağ” anlamına gelir ve genel ağları kullanırken korumalı bir ağ bağlantısı kurma fırsatını tanımlar. VPN’ler internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Bu, üçüncü tarafların faaliyetlerinizi çevrimiçi olarak izlemesini ve verileri çalmasını zorlaştırır. Şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir .

VPN nasıl çalışır?

VPN, ağın bir VPN ana bilgisayarı tarafından çalıştırılan özel olarak yapılandırılmış bir uzak sunucu üzerinden yönlendirmesine izin vererek IP adresinizi gizler. Bu, bir VPN ile çevrimiçi gezinirseniz, VPN sunucusunun verilerinizin kaynağı olacağı anlamına gelir. Bu, İnternet Servis Sağlayıcınızın (ISS) ve diğer üçüncü tarafların hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya çevrimiçi olarak hangi verileri gönderip aldığınızı göremeyeceği anlamına gelir. VPN, tüm verilerinizi “anlamsız” hale getiren bir filtre gibi çalışır. Birisi verilerinize el koysa bile, bu işe yaramaz.

Tersine, bir VPN hizmeti kullanarak İnternet’e bağlanan bir kullanıcı daha yüksek bir güvenlik ve gizlilik seviyesine sahiptir. Bir VPN bağlantısı aşağıdaki 4 adımı içerir:

  • VPN istemcisi *, şifrelenmiş bir bağlantı kullanarak ISS’ye bağlanır.
  • ISP, şifrelenmiş bağlantıyı koruyarak VPN istemcisini VPN sunucusuna bağlar.
  • VPN sunucusu, kullanıcının cihazındaki verilerin şifresini çözer ve ardından şifrelenmemiş bir iletişimde web sunucusuna erişmek için İnternet’e bağlanır.
  • VPN sunucusu, istemciyle ‘VPN tüneli’ olarak bilinen şifreli bir bağlantı oluşturur.
Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]