Whatsappı Silmeli miyiz?
5 (1)

Ortalık karışmış durumda. Whatsapp’ın doğuşu mükemmel olmuştu eskide sms kullanıyorduk, sms paketleri yapmak durumunda kalıyorduk Whatsapp oraya çıkınca çok az internetle bile sınırsız mesaj atabildik hatta yurt dışındaki akrabalarımızla ücretsiz konuşmaya başladık. Şuan herkes Whatsapp’tan nefret etmiş durumuna geldi. Whatsapp artık sözleşme ile kişisel verilerimize erişmek için sözleşme gönderdi, sözleşme kabul edilmezse Whatsapp kullanılmayacağı açıklandı. Ortalık tam da bu yüzden karıştı.


Peki nedir bu talep ?
Kullanıcıların verilerini anonim olarak işlenmek istedi. Verilerin anonim olarak işlenmesi aslında o kadar da kötü bir durum değil. Biz internette bazı reklamlar görüyoruz bazı reklamların bizim ilgi alanımıza ve ihtiyacımıza göre verilmesi bizim faydamıza olan bir durum. O yüzden verilerin hızlı ve anonim olarak hızlı işlenmesi bizim aleyhimize olan bir durum.

Aslında akıllı telefonumuza yüklediğimiz bütün uygulamalarda sözleşme kabul ediyoruz. Bir çoğumuz indirdiğimiz uygulamadaki sözleşmeyi okumadan işaretleyip geçiyor. Bütün mobil uygulamalar bizim verilerimize zaten ulaşıyor. Birşey bedavaysa pazarlanan sizsinizdir diye bir söz vardır. Bedava uygulamalarda bizim verilerimizden gelir elde ediyor. Verilerimizi korumak istiyorsak tuşlu telefona geçmemiz gerekli.

Whatsapp’ı silmeli miyiz? Hatta şuan whatsappı çoktan silenler var. Whatsaap’ı silmek çözüm değil . Whatsapp’ı silenler duyurusunu İnstagram hesabından yaptılar. Whatsapp’ın da, İnstagramın da , mesenger’ında Facebook’un sahibi Mark Zuchemberg’in. Dik duracaksak bu uygulamaların hepsini birden silmek gerekir.

Türkiye’de whatsapp’ın sözleşmesine sosyal medyada büyük tepkiler oldu. Olması gerekenden de bir durum. Türk rekabet kurumu da olayla ilgili Whatsap’a soruşturma başlattı. Whatsapp bütün bu Whatsappı sileriz yerli uygulamalara geçeriz gibi tepkileri görünce ve Türk Rekabet Kurumu’nun soruşturma başlatmasıyla geri adım attı. 8 Mayıs 2021 tarihine kadar sözleşmeyi kabul etme zorunluluğunu durdurdu.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]