WWW NEDİR?
0 (0)

Web olarak da bilinen World Wide Web, web sunucularında depolanan ve internet üzerinden yerel bilgisayarlara bağlanan web siteleri veya web sayfaları koleksiyonudur. Bu web siteleri metin sayfaları, dijital görüntüler, sesler, videolar vb. İçerir. Kullanıcılar, bu sitelerin içeriğine dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayar, dizüstü bilgisayar, cep telefonu vb. Cihazlarını kullanarak internet üzerinden erişebilirler. WWW ile birlikte İnternet ile, metin ve medyanın cihazınıza alınmasını ve görüntülenmesini sağlar. Web’in yapı taşları, HTML olarak biçimlendirilen ve “hipermetin” veya hiperlinkler adı verilen bağlantılarla bağlanan ve HTTP ile erişilen web sayfalarıdır. Bu bağlantılar, kullanıcıların istenen bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmeleri için ilgili bilgi parçalarını birbirine bağlayan elektronik bağlantılardır. Köprü metni, metinden bir kelime veya kelime öbeği seçme ve böylece o kelime veya cümle ile ilgili ek bilgiler sağlayan diğer sayfalara erişim avantajı sağlar.

Bir web sayfasına, Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL) adı verilen bir çevrimiçi adres verilir. Belirli bir URL’ye ait belirli bir web sayfası koleksiyonuna web sitesi adı verilir, örneğin www.facebook.com , www.google.com , vb. Dolayısıyla, World Wide Web, sayfalarının depolandığı devasa bir elektronik kitap gibidir.

Küçük web siteleri tüm Web Sayfalarını tek bir sunucuda depolar, ancak büyük web siteleri veya kuruluşlar Web Sayfalarını farklı ülkelerdeki farklı sunuculara yerleştirir, böylece bir ülkenin kullanıcıları sitelerini aradıklarında en yakın sunucudan bilgileri hızlı bir şekilde alabilirler.

Böylece web, kullanıcıların internet üzerinden bilgi almaları ve bilgi alışverişinde bulunmaları için bir iletişim platformu sağlar. Sırayla bir sayfadan diğerine geçtiğimiz bir kitabın aksine, World Wide Web’de bir web sayfasını ziyaret etmek için ve bu web sayfasından diğer web sayfalarına geçmek için bir hipermetin bağlantıları ağını izliyoruz. Web’e erişmek için bilgisayarınızda kurulu bir tarayıcıya ihtiyacınız var.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]