Arama:

Türkiye Bursları, ülkemizde yükseköğretim seviyesinde öğrenim görecek öğrencilere verilen karşılıksız burs programlarından oluşmaktadır. Türkiye Burslarının amacı, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilere geliştirmek ve insan-odaklı bir yaklaşımla, küresel bilgi yüküne katkıda bulunmaktadır. Türkiye Burslusu olmaya hak kazanan öğrenciler, ülkemiz üniversitelerinde, akademik geçmişlerine uygun bir bölümde öğrenim gördükleri süre boyunca burslandırılırlar.

 

Burs Olanakları

1) Aylık burs ödemesi

Düzeylere göre öğrencilere ödenen aylık miktar şu şekildedir:

  • Lisans; 600 TL (yaklaşık 250 USD)
  • Yüksek lisans; 850 TL (yaklaşık 360 USD)
  • Doktora; 1.200 TL (yaklaşık 500 USD)
  • Araştırma; 2.500 TL (yaklaşık 900 USD)

2) Barınma

Türkiye Burslusu öğrenciler, devlet yurtlarında ücretsiz olarak konaklayabilmektedir. Bu imkândan faydalanmak istemeyen öğrenciler ise ücretini kendileri karşılamak üzere farklı konaklama imkânlarını kullanabilirler.

3) Üniversite öğrenim harcı

Türkiye Burslusu öğrenciler, yerleştirildikleri üniversitelerdeki eğitim ücretini ödemezler.

4) Sağlık giderleri

Türkiye Burslusu öğrenciler, sağlık güvencesi altındadırlar.

5) Türkçe dil eğitimi (1 yıl)

Türkçe bilmeyen Türkiye Burslusu öğrencilere, 1 yıl süreyle Türkçe eğitimi verilir. Öğrenciler Türkçe eğitimi aldıkları süre boyunca tüm burs imkânlarından faydalanmaya devam ederler.

6) Geliş-gidiş ulaşım katkısı

Türkiye Burslusu öğrencilere, ülkemize ilk geldiklerinde ve öğrenimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönüşlerinde, ulaşım masrafları için ödeme yapılır

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için;

error: İçerik korumalıdır!!