Yaşam kalitenizi artırıcı bir eylem “dijital detoks”
0 (0)

Eskiden günlük rutininiz olarak yaptığınız ya da ara sıra keyif almak için yaptığınız bazı şeylerden artık zevk almadığınızı mı hissediyorsunuz? Bu durumun büyük sorumlusu dopamindir. Peki yaptığımız şeylerden eskisi kadar zevk almamız mümkün mü? Dopamin detoksu ile evet. Gelin hem bu dopamin nedir hemde dopamin detoksu nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Dopamin, coşku, zevk ve motivasyon duyguları yaratan beynin bir nörotransmiteridir. Beyin, bir kişinin düşünme ve davranışını geliştirmek için doğal olarak dopamin üretir. Beyindeki dopamin seviyesini artıracak yemek, nikotin, alkol ve uyuşturucu gibi duygu durumunu artırıcı birçok madde ve aktivite vardır. Dopamin seviyesi bu dış etkilerle artığında, beyin doğal dopamin üretimini yavaşlatarak uyum sağlamaya çalışır. Bu aktivite devam ederse, dopamin üretimi eninde sonunda duracaktır.

Yani bu durumda eskiden yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmakta zorlanacak ve daha fazlasını, daha yenisini isteyeceksiniz. İşte bu sebepten dolayı sosyal medya ağları sürekli yeni içeriklerle karşınıza gelir. Aynı şeyleri görmekten sıkılırsınız ve sayfayı yenilediğinizde karşınıza yeni içerikler gelir. Bu durum da size dopamin salgılatarak uygulama içinde daha fazla kalmanıza olanak tanır. Bu durumda da konu dopamin detoksunun bir türü olan dijital detoksa geliyor.

Öncelikle dopamin detoksu nedir bunu konuşalım. Dopamin detoksu en kısa tabiriyle yapmaktan zevk aldığınız şeylerden bir süreliğine uzaklaşmaktır. Bu sayede duyarlılığını yitirmeye başlayan dopamin reseptörleriniz kendine gelir. Bu kendine gelme süresi bağımlılık boyutunuza göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak birçoğumuz kitap okumak yerine telefonla uğraşmaktan daha fazla zevk alıyoruz. Normalde kitap okumaktan da zevk almamız gerekirken, kitabı elimize aldığımızın belki onuncu dakikasında sıkılabiliyoruz ama telefon için düşünürsek saatlerce başımızı kaldırmadan telefonla uğraşabiliriz. İşte biz bu durumu değiştirebiliriz. Yapmamız gereken dijital detoksu uygulamak.

Peki dijital detoksu nasıl uygularız. Oldukça basit; bağımlılığınızı artıran elektronik ürünlerinden bir ya da bir kaç günlüğüne uzak durarak dijital detoksu başarıyla tamamlamış olursunuz. Bu durumu açıklaması kolay olsa da yapması o kadar basit değildir. Yine de kararlılık gösterek bu detoksu deneyebilirsiniz. Ya da bu detoksu yapmak istemezseniz gün içinde telefonla/bilgisayarla geçirdiğiniz vakti sınırlayabilirsiniz.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]