Yıldızlara Ulaşacağım!
5 (1)

Uzay! Bugün uzay deyince kaç kişinin aklına Samanyolu Galaksisi, Karadelik, Hayalet Nebula ya da Kraliçe Cassiopeia takım yıldızı geliyor? Muhtemelen bilen kişi sayısı iki elin bir parmağını geçmez. Bu öngörüyü yazabilmek için önce etrafımdaki insanlara uzay deyince akıllarına ilk neyin geldiğini sordum. Tahmin ettiğim gibi de gelen cevaplar Güneş, Ay, Yıldızlar ya da gökyüzüydü.  Belki de uzay alanında büyük projeler gerçekleştirememizin asıl nedeni budur, büyük düşünememek! Haa birde ülke genelinde sayısal zekaya yatkınlığın az oluşu. Malum Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü sayısalla alım yapıyor olması diyebiliriz. Oysa ki insan en basitinden gökyüzüne bakınca o büyük boşluğun ardında ki büyük sırrı merak etmez mi? Bunu düşününce aklıma hep şu söz gelir;

Uzayın son değil ama bir sonraki sınır olduğunu ve fethedilecek bir şey olarak değil, keşfedilecek bir yer olarak görüyorum.

– Neil deGrasse Tyson

Hadi büyüklerimizden geçti diyelim peki yaa gençler? Heh işte ben o gençlikte Galaktik Glamour Shot spiral galaksisin 60 milyon ışık yılı uzaktan parladığındaki saçtığı ışık gibi bir ışık görüyorum. Kafanız karıştı değil mi karışsın efendim kafa karışıklığı iyidir insanı meraklanmaya ve araştırmaya iter. Uzaya küçüklükten beri her zaman merak duydum. Hani hep o duyduğumuz Küçük Ayı takımyıldızı ya da Büyük Ayı takımyıldızı var ya, istedim ki biri bunları nasıl anlayacağımı bana öğretsin. Böyle birisi elbette olmadı. Çünkü etrafımdakilerde bilmiyordu ee sayısal zekamda yoktu üniversitesini okuyayım. Bende üniversitede fotoğrafçılık dersi alırken astrofotoğrafçılık diye bir fotoğrafçılık alanı olduğunu öğrendim. Tabi iyi ekipmanlar için büyük paralara ihtiyaç olduğu için onu daha tam olarak elde edemedim. Bu demek değildir ki uzaya ya da astrolojiye olan ilgim azaldı bilhassa galaksiler, takımyıldızları ve gezegenler hakkında bilmediğim birçok şey olduğunu fark ettim.  Bu yüzden önce uzay üzerine gerçekleştirilen projelerin haberlerini okumaya araştırmaya başladım.

Mesela Elon Musk’ın, olası bir meteor yağmuru ile Dünya’nın yok olması tehlikesine karşı Mars’ta bir koloni kurmak istediğini ve servetinin büyük bir bölümünü de bunun için harcamak istediğini biliyor muydunuz?  Artık Ay keşifleri yerini Mars’a bıraktı diyebiliriz sanırım. Öyle ki artık uzay ajanslarının yanı sıra özel şirketlerde uzayda söz sahibi olabilmek için büyük bir rekabet içerisinde. Bu rekabetin ilginç ve şaşırtıcı sonuçlar doğuracağı kanısındayım bakalım bizleri neler bekliyor. Aynı göğün altında aynı yıldıza bakmak dileğiyle diyor sizlere Elon Musk’dan bir sözle uğurluyorum.

Şimdiden yaşamı Dünya’nın ötesine taşımamız oldukça önemlidir. Bu Dünya tarihinin dört milyar yıllık sürenin sonundaki ilk imkanımız ve bu pencere uzun bir süre boyunca açık kalabilir -ki öyledir diye umuyorum- yada kısa bir süreliğine de açık kalabilir. Tedbirli olmalıyız ve şimdiden bir şeyler yapmalıyız.

Not: Fotoğraflar Nasa’ya aittir.

Puanım
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]